Сепак, Меси останува во „Барселона“ уште една сезона !

119

По десет дена „хаос“ по факсот кој го прати со барање за заминување од Барселона, Лионел Меси официјално потврди дека ќе остане во дресот на Блауграна уште една сезона откако стана невозможна идејата за трансфер.

И покрај тоа што претпладнето помина со официјални соопштенија околу валидноста на клаузулата од 700 милиони евра во договорот со Барселона, Меси на крајот „потклекна“ и објави дека ќе остане во клубот уште една сезона, избегнувајќи „војна“ со клубот каде што ја помина целата професионална кариера.

„Не бев среќен и сакав да заминам. Не ми беше дозволено да го направам ова на никој начин и ќе останам во тимот за да не влеземе во легална борба. Водството на клубот предводен од Жосеп Марија Бартомеу е катастрофа“, се вели во изјавата на Меси.

Главен виновник според него е Бартомеу кој не го исполнил ветувањето.