Home Балкан Словенија: Корона вирусот “изеде„ 129 милиони евра од здравствениот фонд !

Словенија: Корона вирусот “изеде„ 129 милиони евра од здравствениот фонд !

Од Фондот за здравствено осигурување на Словенија објавија дека поради епидемијата со коронавирусот и падот на економијата годината ќе ја завршат со 129 милиони евра минус на сметката.

Раководството на фондот предложи загубата да ја покрие државата. Предупредија дека ако тоа не се случи може последните месеци на годината да биде загрозено нормалното функционирање на Фондот.

Според нивните пресметки, главната причина за негативното салдо е значително намалените приходи поради целокупниот пад во стопанството.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...