Home Балкан Словенците утре очекуваат силен ветер со брзина од 120 км на час...

Словенците утре очекуваат силен ветер со брзина од 120 км на час !

Агенцијата за животна средина на Словенија предупреди дека државата влегува во “портокалова фаза” за опасност од силен ветер. Според податоците на агенцијата, ветрот, што на некои места во државата ќе достигне и брзина од над 120 километри на час ќе почне да дува од понеделник навечер.

Предвидувањата се дека ветрот најсилен ќе биде во Штаерската област, Прекумурје, во северо-источниот дел на земјата, како и на планините.

Словенија со силен ветер веќе имаше проблеми минатата недела, кога повеќе објекти и автомобили беа оштетени, а една жена беше повредена. Властите предупредија дека слично ќе биде и во понеделник, па затоа сите служби ќе бидат подготвени да дејствуваат брзо. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...