Home Популарно Спас за Македонците на Малта и солидарност каква што досега немало никогаш

Спас за Македонците на Малта и солидарност каква што досега немало никогаш

По големата  работна  и егзистенцијална  неизвесност, надеж за спас  се појавува за Македонците на  Малта. Таму, сега на нив им се нуди  намалување а во некои случаи и бесплатно користење на становите до решавање на кризата.

„Ја добивме првата помош од малтежаните,со одрекување од кирии, некои од нив дури се одрекоа и од барањата за исплата на кирии, така да дадоа свој придонес за помош на нас македонците кои сме во Малта“ изјави Мартин Србиновски – македонец во Малта

Неочекуваната солидарнст од Малтежаните за нашите на овој остров е вистински спас во последен час бидејки голем дел од нив  се во крајно незавидна состојба. Во мегувреме, во деновите на неизвесност, мегу Македонците функционира   голема солидарност.

„Во моментов организираме хуманитарна помош како НВО, без партиски примеси, што значи сакаме да помогнеме, јас и двајца срби, за решавање на горливиот проблем на македонците во Малта. Многу од моите сограѓани добија отказни решенија, а во мегувреме поради Корона кризата тука ништо не работи, и сакаме да помогнеме, со храна , лекови и финансиски“, дополни Србиновски

За оние што сепак се одлучиле да се вратат дома,  нашата влада организираше авионски превоз. Колку од  нашите ке се вратат во државата?

„Во моментов во Малта има пријавено околу 150 македонци кои сакаат да се вратат во Македонија. Веднаш по слетувањето дома, ќе бидам во двонеделн карантин, со тоа што авио – билетите сами да си ги платиме“, објасни Србиновски 

Како ке се одвиваат работите за нашите во оваа земја е неизвесност која опфака  околу 500 претежно млади луге од Источниот регион.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...