Home Балкан Уапсени над 30 бугарски граничари заради корупција и мито !

Уапсени над 30 бугарски граничари заради корупција и мито !

Повеќе од 30 бугарски граничари се уапсени на граничниот премин Калотина со Србија, под сомнение за мито, објави денеска портпаролот на државниот обвинител Сика Милева.

Таа истакна дека шефот на граничниот премин примал по 50 евра секој ден од секој од корумпираните граничари. Милева рече дека е поднесена кривична пријава против 20 лица, вклучително и шефот на граничниот премин, како и 15 граничари и четворица гранични полицајци.

„Пребарувањето на нивните домови откри пари во различни валути, како и оружје“, рече Милева.

Таа потсети дека вчерашното масовно апсење, во кој биле вклучени и граничари кои во тоа време не биле на должност, резултирало со затворање на граничниот премин неколку часа.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...