Home Штип Ученици од СОУ „К. Нехтенин“ во Португалија

Ученици од СОУ „К. Нехтенин“ во Португалија

Седуммина ученици од СОУ “ Коле Нехтенин“ се вратија од двонеделниот едукативен престој во Брага, Португалија, каде ја надополнуваа наобразбата во сферата на заварувањето. Престојот е во рамките на реализација на грант од европската Еразмус програма на училиштето  и штипскиот отворен граѓански универзитет „Ванчо Прке“:

„Јас научив многу работи од Португалија каде што работевме“ изјави Кристијан Пејков – ученик

„Тоа што го научив во Португалија ќе го искажам на моите другари во училиштето“ изјави Дарио Јованов – ученик

„Се надевам дека ваквото искуство што го стекнавме ќе може да се повтори и за некои други ученици во наредните години“ изјави Лука Стојменов – ученик

„Таму бевме во фабрики 10 дена каде што работеа нашите ученици, во фабриките за заварување.“ изјавиДаниел Ѓеоргиев – професор

„Преку вакви проекти ,најпрво го афирмираме нашето училиште како средно стручно ,а и да не кажам централно во Источна Македонија.Целта е практичната настава да биде на повисоко ниво“ изјави Дејан Павлов – директор на СОУ „ Коле Нехтенин“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...