Home Балкан ФОТО: Вака изгледа најголемата хала на белградскиот саем откако вчера беше претворена...

ФОТО: Вака изгледа најголемата хала на белградскиот саем откако вчера беше претворена во привремена болница со 3000 кревети !

Најголемата хала на белградскиот саем е претворена во болница со 3.000 легла. На белградскиот саем присутни се воени лица, кои од камионите истоваруваат кревети.Халата претходно служеше за голем број концерти и саеми, па дури и за Европското првенство во кошарка.

Министерот за здравство, Златибор Лончар, истакна дека белградскиот саем не е случајно избран да служи како импровизирана болница што ќе се користи во борбата против вирусот.

„Ние изложивме неколку локации пред кинеските експерти, а тие го избраа саемот. Мора да има посебен влез за пациенти и персонал и некои други фактори мора да бидат исполнети за да биде безбедно. Тоа е од нивното искуство. Тие беа на саемот и ќе утврдат точно како ќе функционира, каде ќе бидат влезот и излезот, што ќе се користи, кои се правилата на однесување и ќе ни требаат 48 часа да ги следиме потребните процедури“, објасни Лончар

Српскиот претседател, Алекдандар Вучиќ, најави масовно тестирање на населението на епидемијата на коронавирусот, кое ќе почне најдоцна до четврток.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...