Home Балкан Хрват ја тужи пејачката Јосипа Лисац за навредливо пеење на химната !

Хрват ја тужи пејачката Јосипа Лисац за навредливо пеење на химната !

Хрват поднесе кривична пријава против пејачката дива Јосипа Лисац поради „навредливото“ изведување на химната за време на инаугурацијата на новиот хрватски претседател Зоран Милановиќ.

Во образложението на пријавата, поднесена во Општинското државно обвинителство во Загреб, правникот Бошко Жупановиќ се повикал на член 349 од Кривичниот законик, кој се однесува на повреда на угледот на Република Хрватска.

Тој вели дека Лисац при изведувањето на химната користела навредливи артикулации и тоналитети, кои, и покрај нејзините специфични музички стил и изразување, не се општествено прифатливи.

„Таа морала да знае дека таквиот облик на интонирање во хрватскиот јазик секогаш се користи за јавно исмевање или омаловажување. Какво било уметничко пенетрирање во структурата на химната е недозволиво. Начинот на кој тоа го правеше осомничената апсолутно е навредувачки и омаловажувачки, па според тоа, постои сомневање дека сторила кривично дело“, вели Жупановиќ во својата пријава.

Тој за хрватските медиуми се претстави како дипломиран правник кој нема некои големи стручни познавања од музиката.

„Ова е мој личен став. Изведбата е дегутантна, чисто омаловажување. Нашата химна е убава и патриотска и никој не смее да манипулира со неа“, додаде Жупановиќ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...