Home Балкан Црна Гора: До 20.000 евра казни, за користење на пластични ќеси !

Црна Гора: До 20.000 евра казни, за користење на пластични ќеси !

Министерството за одржлив развој и туризам на Црна Гора достави нов Предлог-закон за управување со отпад, со кој се предвидува забрана на ќеси, вреќи и торби за еднократна употреба изработени од пластичен материјал што се користат за ставање на артиклите на купувачите.

Предлог-законот пред пратениците во црногорскиот парламент треба да се најде во септември, а со него се предвидуваат ригорозни казни за правни и физички лица во распон од 500 до 20.000 евра за правно лице, од 500 до 6.000 евра за претприемачи и од 30 до 2.000 евра за физичко лице. Целта е заштита на животната средина.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...