Home Популарно Шок за „Манчестер сити“: Две години нема да игра во Лига на...

Шок за „Манчестер сити“: Две години нема да игра во Лига на шампиони и ќе плати 30 милиони евра казна !

Манчестер Сити доби жестока казна од УЕФА и нема да може да игра во наредните две години во Лигата на шампионите, а причина за тоа е кршење на финансискиот „фер-плеј“ кој е поставен од европската куќа на фудбалот.

УЕФА по истрага одлучи дека Сити е виновен затоа што пријавил фалсификувани примања, односно примил повеќе пари од друга страна отколку од својот главен спонзор „Етихад“.

Казната за Манчестер Сити почнува од наредната сезона, а клубот покрај што нема да може да игра во Европа, ќе мора да плати и 30 милиони евра. Премиерлигашот може да се жали на одлуката во Арбитражниот суд за спорт во Лозана.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...