Шпански воен авион по грешка лансирал ракета во возушен простор на Естонија !

0
250

Шпански борбен авион, стациониран во база во Литванија, за време на обука, по грешка испуштил ракета во воздушниот простор на Естонија.Како што соопшти шпанското Министерство за одбрана, со овој инцидент не била предизвикана штета, а отворена е и истрага во врска со истиот.

Министерството за надворешни работи на Шпанија истакнува дека инцидентот се случил вчера попладне „во зона во која е дозволен таков тип вежби“, пренесуваат француските медиуми.

„Ракетата воздух-воздух не погодила авион. Министерството за одбрана отвори истрагата за точно да се утврди причината за инцидентот“, се појаснува во соопштението.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here