Home Штип Штипските советници се откажуваат од паушалите. Парите да се искористат за справување...

Штипските советници се откажуваат од паушалите. Парите да се искористат за справување со епидемијата

Штипските советници се откажуваат од паушалите. Парите да се искористат за справување со епидемијата.

Денес советниците од коалицијата предводена од СДСМ истакнаа  дека сега е истинско време да се покаже солидарност и да се даде свој придонес во целата ситуација:

„Ние советниците од СДСМ во советот на о. Штип за таа цел се решивме да се откажеме од својот паушал во периодот што ни претстои. Сметаме дека сите треба да бидеме солидарно за да ја надминеме оваа состојба“  изјави Маријана Рогожарска Поповска, координатор на Советничка група на СДСМ – Штип.

Идентичен став имаат и од Советничка група на ВМРО ДПМНЕ  -Штип,  кои предлагаат редукција на привилегии на сите локални функционери, нешто што на социјалните мрежи го соопшти координаторот Иван Јорданов .

Вчара,  од советничките паушале  , едногласно, се откажаа и советниците од Делчево, а претходно, тоа го направија и советниците на ВМРО од Карбинци.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...