8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Природа и здравје – Со зачин против несоница

Се поголем број луѓе во светот страдаат од несоница и имаат проблеми со сонот. Брзото темпо на живот и лошата исхрана влиајат и на квалитетот на сон. Пореметувањето на спиењето е многу проблематично и нервозно, влијае на секој елемент од животот.

Ова се некои од состојбите кои можат да доведат до проблеми со сонот:

-болки во вратот и грбот, -анксиозност и депресија,-болест на штитната жлезда, -астма, -алергиски реакции, -проблеми со желудникот и стомакот, -артритис /графика/

Употребата на мускатно оревче е спасот од несоница.

Ова е исклучително ефикасен третман кога станува збор за пореметување на сонот. Овој зачин има бројни здравствени предности, тој е одличен за детоксикацијата на организмот, помага во варењето на храната, ја ублажува непријатноста, го зајакнува имунолошкиот систем. Освен тоа, тој има умерен седатив кој ефикасно делува кога имате проблеми со спиењето.

Помешајте половина мала лажичка мелено мускатно оревче во чаша млака вода. Консумирајте ја оваа смеса 4-5 часа пред спиење.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles