8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Саботни ветеринарни совети.Телазија: Очен црв кај животните

Телазија или очен црв кај животните особено кај крупниот добиток и кучињата причинуваат мошне големи проблеми по здравјето на животните, тврдат ветеринарите. Ова е паразитско заболување. Причинтел е мува…

„Оваа болест е предизвикана од присуство на паразит со име Thelazia callipaeda кој се наоѓа во еден вид на карактеристична мува на овошни дрвја кои се манифестираат за време на квалитетни сезони. Овие мушички ги привлекуваат секретите на очите на животните и кога ќе слетаат на нив успеваат да го напуштат паразитот кој наскоро почнува да предизвикува непријатност и оток. Нешто чудно е што за сето ова да се случи, понекогаш поминуваат многу месеци и без домаќинот или животното да го перцепираат на значителен начин“ изјави Методи Бреслиски – ветеринар

„По што е карактеристична телазијата, односно заболувањето…Друг случај, не ретко, црвено око Тоа е глауком. Се состои од зголемување на интраокуларен притисок. Во тешки клинички случаи, окото може се појавуваат црвени со големи крвни садови кои се приближуваат кон еписклерата најоддалечениот слој на склерата“ изјави Методи Бреслиски – ветеринар

Појавата на очниот црв се нотира во пролетниот и рано есенски дел од годината. Затоа ветеринарите, апелираат до  сопствениците на крупен добиток и кучиња, во овие периоди од календарската година да посветат поголемо внимание и контрола на нив, за како, превентивно би делувале за спречување од појава на Телазија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles