1.8 C
New York
Sunday, November 28, 2021

Buy now

spot_img

400 ИТ инженери ангажирани за изборите. Ќе интервенираат ако има проблеми со фингер апаратите

Вкупно 400 ИТ инженери се ангажирани од страна на Државната изборна комисија за следење на изборниот процес и интервенција при евентуални проблеми со фингер апаратите.

Од нив, 320 се ангажирани од страна на ДИК, а дополнително уште  80 од компанијата „Дермалог“ од која се набавени уредите и тие треба да се погрижат да се надминат сите проблеми со нивната примена.

Даштевски  за јавноста уште еднаш појаснува каква ќе биде постапката за гласање, нагласувајќи дека е казнив секој обид за манипулација или неправилност или оштетување на уредите за проверување на отпечатоците од прсти на гласачите.

Се што се внесува како податок или колектира во уредите за отпечатоци од прсти ќе се проверува на брзи скенери во Државната изборна комисија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,032FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles