20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Бугарија /Романија: Евростат: Најголема сиромаштија во ЕУ

Бугарија и Романија се земјите во ЕУ со најголем дел од населението изложено на сиромаштија и материјална лишеност, покажуваат најновите податоци на Евростат, според кои двете земји се меѓу четирите во Европската унија со повеќе од една четвртина од населението во ризик од сиромаштија. На прво место е Романија (35,8%), потоа Бугарија (33,6%), Грција (27,5%) и Шпанија (27,0%).

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles