2.9 C
New York
Saturday, November 27, 2021

Buy now

spot_img

Во Виница, ќе се слават хуморот и сатирата. Подготвена програмата за фестивалот Ин Виница Веритас

За една недела, во виница по 30-ти пат ќе се слават хуморот и сатирата, во склоп на Фестивалот Ин Виница Веритас. И годинава, целата манифастација ќе се одвива под специјални протоколи, а бројот на настани, поради пандемијата ќе биде редуциран:

Традиционално, отворањето ќе биде со изложбата на карикатури што пристигнаа на меѓународниот конкурс, а трите најдобри ќе добијат награди од стручната жири-комисија. Публиката ќе има можност да види две театарски претсави, вечер на македонски афоризми, а затворањето ќе биде со едукативна работилница за карикатура, хумор и сатира, потенцираат од  Домот на културата „Тошо Арсов“.

Фестивалот „Ин Виница веритас“ќе се одржи од 26 до 29 октомври под покровителство и со финансиска поддршка на Општина Виница и локалниот бизнис-сектор.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,030FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles