6.7 C
New York
Wednesday, December 1, 2021

Buy now

spot_img

Се уште нема корона скрининг во училиштатат од Регионот

Најавениот за денес корона скрининг во основните и средните училишта во Источниот регион, најверојатно.  ќе започне идната недела. Причините не се објаснуваат, но промената на планот ја потврдуваат од училиштата:

„ Се уште ги чекаме насоките и рпотоколите од министерството за здравство ние сме подготвени и досега има пријавено околу 40 ученика“ изјави Методи Папаров, дир. на ОУ „В.Прке“ – Штип)

Идентично на ОУ Ванчо Прке, отстапување од предвиденото има и во останатите училишта од Регионот:

„Ние сме подготвени за група на ученици кои треба да учествуват во тој процес, кај нас има 15 ученика“изјави Љупчо Прачковски, дир. на СОУ „М.М.Брицо“ – Делчево)

Според најавите, во Државата скрининг треба да биде реализиран на 8.700 ученици , а постапката е брза , едноставна и безболна:

„Тоа е еден најобичен брис така да еден апел до сите родители дека во овој процес нема ништо страшно“ изјави Денис Јанкуловски, мед. техничар во центар за јавно здравје)

Сразмерно на бројот на ученици и  предвидените скрининзи, во Источниот регион  тие треба да се спроведат на околу 800 ученици .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,041FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles