1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Киселата зелка – кралица на зимницата

Не попусто оние кои киселат зелка, овој зеленчук го нарекуваат и кралица на зимницата. Долгогодишното искуство во киселење на зелката, велат нашите соговорници, им го дава тоа право на квалификација. Денеска на штипскиот пазар, нашата екипа во разговор со купувачите но и трговците гио побара најдобриот рецепт за кисела зелка…

Најстар начин, или по штипски е да се извади кочанот на зелката и да се исече на четири страни. Потоа на сите четири страни се става сол и се наложува во буре. Така зелката стои 24 часа за да се стопи солта и  на крај се додава вода. Изјави пазарџија

За консумирање на зелката има и грст начини за нејзина подготовка како манџа…

Со кисела зелка правиме сарма, пиеме расолница, и подварок и со гравче изјавија анкетираните граѓани

Чекајки го Митровден денеска посетителите но и пазарџиите задоволни ги тријат рацете. Цените за прв пат по подолго време подносливи за сите.

Има доста раздвиженост денес на градскиот пазар и сме задоволни од потрошувачите изјавија анкетираните граѓани

Еве кои производи до 13 часот беа најбарани и по кои цени…

Зелка 25-30ден/кг,Праз –    за врзоп,Моркови       ден/кг,Краставици 60ден/кг,Јаболка 40ден/кг,мандарина60ден/кг,Портокал80ден/кг,Карфиол 70 ден/кг,Тиква   ден за парче…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles