4.4 C
New York
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Новиот закон за градење се очекува до Нова Година

Новиот закон за градење во својата предлог верзија би требало да биде готов до крајот на годинава. Ова го најави минситерсот за транспорт и врски Благој Бочварски во своето обраќање на стручната расправа по однос на истиот, која беше во организација на Комората на овластени архитекти и инженери:

Со новиот предлог Закон се уредува материјата на проектирање, на издавање на акти за градење, подготвителни работи, уредување на градилиште. Дополнително, се уредува категоризацијата на градби, а го зајакнуваме и инспекцискиот надзор над градењето со тоа што општинските инспектори стануваат дел од Државниот инспекторат за урбазниам и градежништво, преку оформување на Регионални подрачни единици.“ изјави Благој Бочварски. мин. за транспорт и врски

Она што е особено важно, тврди Бочварски , е фактот што со овј закон се регулира целосно процесот на градење патишта, водоводи, железници, ветерници, градски улици, канализација и се она што се гради во државава.

Новиот закон би требало да го забрза процесот на градба  со кратење на  постапките за издавање на актите за градење. наместо поединечно како досега, сите акти за градење ќе се добиваат во една  обединета постапка.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,052FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles