-0.8 C
New York
Tuesday, November 30, 2021

Buy now

spot_img

Струјата е проблем број еден но за граѓаните ќе ја има, тврди директорот на Електрани на Македонија Васко Ковачевски.

Со планот за ископ  на јаглен   домашното производство на  електрина енергија  комплетно ке ги задоволи потребите  на домакинставта, изјави за Слободен печат директорот на Електрани на Северна Макеодонија  Васко Ковачевски.

Договорот со Универзалниот снабдувач „ЕВН хоум“ го исполнуваме во целост. Целта е да се набават дополнителни количини јаглен за дополнително производство на електрична енергија, откако незјината цена на безрите се зголеми и 3 пати повеќе во однос на ланската цена.ЕСМ му ја продава струјата на ЕВН хоум по ниска цена во однос на онаа на отворениот пазар и така се штити стандардот на граѓаните

Вистинскиот земјотрес со цената на струјата се случува  повеке од еден месец откако  нејзината цена  на берзите  од  некогашните 56  сега се продава  помегу 140 и 170 евра  за мегават  а имаше период кога достигна и до 200 евра. Ако ЕСМ не успее да набави јаглен за произвдство на струја од домашни капацитети, тоа за компаниите мое да биде и  фатален удар.

ЕСМ спроведе тендер за набавка на 1,2 милиони тони јаглен. За ТЕЦ „Осломеј“ се бараа 300.000 тони и во првата фаза е утрврдено дека понудите ги исполнуваат барањата. За РЕК Битола е понудена многу мала количина во одос на бараните 900.000 тони јаглен. дообјаснува Ковачевски

Овие ветувања и сеуште недопрената цена на струјата за домакинставата засега даваат  сигурност дека   засега  шокови нема да има, но неизвесниста останува зашто цените на берзатат лудуваат а  што ке се случува по Нова година  гаранција не дава никој.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,036FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles