-0.8 C
New York
Tuesday, November 30, 2021

Buy now

spot_img

Хрватска: Лизинг измама за 93 милиони евра

Според одлуките на регулаторот на Хрватската агенција за надзор на финансиските услуги, лизинг компаниите ќе треба да вратат нешто повеќе од 20 милиони куни на клиентите бидејќи е утврдено дека измамиле 50.000 клиенти во Хрватска за повеќе од 93 милиони евра. Утврдено е дека друштвата за лизинг, спротивно на потпишаниот договор и целосно неоправдано ги зголемиле ратите за отплата на корисниците на лизинг. Измамата е откриена во периодот од 2008 до 2020 година, но многумина нема да можат да ги добијат парите бидејќи ХАНФА тврди дека повеќето случаи се застарени.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,036FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles