15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

23-Октомври – Ден на револуционерната борба

Источниот регион денеска го слави  23-Октомври, Денот на револуционерната борба. Историчарите овој ден го поврзуваат со почетокот на организираната борба на македонскиот народ за самостојност.

Како основачи на Македонската револуцинерна организација се споменуваат Андон Димитров, Христо Татарчев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи Николов, Даме Груев и Христо Батанџиев.

На 23 октомври во 1893 година во Солун била основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО), со цел за извојување автономија на Македонија преку револуционерна борба.

Една година по формирањето на МРО, во 1894 Даме Груев  нејзините заложби и идеи ги шири и меѓу штипјани. Заедно со Гоце Делчев,  како учители во штипско Ново Село го формираат еден од најсилните револуционерни кружоци во овој дел на Македонија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles