15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Миле Петков ја презеде функцијата градоначалник на општина Виница. ОИК ги додели и уверенијата на новите советници

Миле Петков од денеска и официјално е новиот градоначалник на општина Винца, откако општинската изборна комисија му го додели уверението за четиригодишниот мандат

Новиот градоначалник на Виница Миле Петков уште од првиот ден ги најави приоритетите произвелзени од барањата на граѓаните

„Општина Виница ќе биде отворена и транспарентна општина за сите граѓани. Во наредниот период ќе ги реализираме сите приоритети на граѓаните во делот на подобро водоснабдување, подобра инфраструктура“ изјави Миле Петков-градоначалник на општина Виница

Општинската изборна комисија денска ги врачи и уверенијата на советниците кои го сочинуваат новиот совет:

Општина виница е една од 7-те општини од Регионот , каде изборите завршија уште во првиот изборен круг.

Во трката за градоначалник Миле Петков освои 4.970, наспроти неговиот противкандидат Ивица Димитров со 3.592 гласа.

Листата на советници на ВМРО ДПМНЕ доби поддршка од 4.393 граѓани, а онаа на СДСМ од 3.141, а едно советнико место со освоени 543 гласови освои и коалицијата ЛДП/ДОМ.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles