15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Владата дозволи ноќни журки и забави. Се отвораат баровите и клубовите

Владата дозволи ноќни журки и забави. На синоќашната седница, донесена е одлука за отворање на  баровите и клубовите,  како и на угостителските објекти кои се регистрирани за прослави . Во затворениот дел на објектите тие можат да примаат гости  до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Освен ова, од 15 номеври, за влез во објектите , гостите ќе мораат да покажат сертификат за примени две дози на ковид вакцини:

Како и останатите угостителски објекти и за нас ќе значат овие протоколи до 14 ноември 2021 година е потребно сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од односно примена најмалку прва доза на вакцина против заразната болест Ковид-19, а од 15 ноември 2021 година сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) односно примени две дози на вакцина против заразната болест Ковид-19 или– сертификат/потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето“ изјави Горан Арсовски, претставник на сопственици на ноќни клубови

Одлуката на владата доаѓа, откако над 20 сопственици и претставници на ноќни клубови во државата се заканија дека свеоеволно ќе ги отворат објектите, доколку Државата не им го дозволи тоа.

Инаку, во регионот има најмалку 10 ноќни клубови кои  поради ковид пандемијата беа затворени речиси две години.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles