11 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

БиХ: Срби одат на самоопределување?

Претседателот на Сојузот на независни социјалдемократи , Милорад Додик, најави дека Република Српска ќе го започне процесот на „враќање на надлежностите“ од нивото на БиХ. Главниот одбор на неговата партија усвои стратешки документ во кој се предвидува дека „доколку српскиот ентитет во Босна не добије дозвола за фомрирање армиски формации и независно судство, Република Српска ќе го активира правото на самоопределување .Во случај да ги добијат своите воени и судски институции, на Босанските федерални државни органи, „насилно ќе им биде забрането да дејствуваат на територијата на Република Српска.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles