3.8 C
New York
Saturday, November 27, 2021

Buy now

spot_img

Итно решение за улицата Ванчо Китанов најави штипскиот градоначалник И.Јорданов

Итно решение за улицата Ванчо Китанов во населбата Сењак 4 во Штип  најави  градоначалникот Иван Јорданов. На оваа улица речиси една година има големо свлечиште:

„Поради несоодветно градежно одобрение кое што е издадено во минатетео и во кое не е предвидено соодветни потпорни ѕидови и до создавање на проблеми на одвешните жители. Овие жители веќе една година се во ризик“ изјави Иван Јорданов-градоначалник на о. Штип

Проблемот со оваа улица е голем а жителите од оваа населба постојано стравуваат за нивната безбедност но и дополнително за оние  кои минуваат  од овде:

Голем проблем е не е воопшто безбедно овде неможеме никако да ги пуштеме овие деца на улица, и редно време е да се работи“  Анкета граѓани

При денешниот увид на улицата градоначалникот најави нејзино итно решение:

„Во подготовка е основниот прокет за изградба на потпорен ѕид а веднаш потоа за санација и реконструкција на на улицата, затоа ги замолувам граѓаните на трпение“ Изјава Јорданов -градоначалник на о. Штип

Поради временските услови, градежната сезона е веќе  завршена што значи, реконструкцијата на овој дел ќе се прави на пролет. Но дотогаш, за бебедност на граѓаните, Стипион ќе работи на поставување нови потпорни ѕидови.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,030FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles