3.3 C
New York
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

300.000 евра должи ЈП „Плачковица“ од Карбинци. Доаѓа ли во прашање водоснабдувањето

ЈП Плачовица од Карбинци е во дефицит од 300.000 евра , изнесе денес градоначалнико Виктор Паунов, а големиот долг, Претпријатието го акумулирал во последните 4 години:

Најмногу должи по основ на електрична енергија и во моментот изнесува над 15 милиони денари обврски кон ЕВН но и на приватни добавувачи или вкупно 15,500 мил денари“ изјави виктор – на што се однесува долгот

Решавањето на вака големиот долг за малата општина е сериозен предизвик и првото прашање е дали граѓаните ќе имаат проблем со водоснабдувањето и останатите комунални активности:

„До овој момент се надевам дека нема да има затоа што превземам мерки тоа да не се случи“ изјави Паунов

Инаку, ЈП Плачковица вработува   13 лица и негова задача е водоснабдување на   1450   жители како и собирање на сметот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,052FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles