21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Саботни ветеринарни совети

Поради неможноста породувањето кај крупниот добиток да се одвива на природен начин, ветеринарите често го практикуваат таканаречниот Царски рез. Истиот се реализира кога габаритот на телето е поголем од карлицата на неговата мајка, потем случај на мртов плод или свртување на матката од својата природна положба. Царскиот рез се изведува на два начина и тоа.

Важно е, подвлекуваат ветеринарите, секој од нив потребно е да биде добар и анестезиолог и будно да ја следи состојбата со дадената анестезија.

Советот на ветеринарите до сточарите е. Будно да се следи бременоста кај стоката. Реодвноста во контакт со ветеринарната служба да не се прекинува,се со цел, за евентуална навремена лекарска интервенција кај бремените животни.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles