3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Македонија е помеѓу првите пет европски земји чии армии ќе ги обучува американската војска.

Македонија е помеѓу првите пет европски земји чии армии ќе ги обучува американската војска, денеска изјави во Штип, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Заедно со амбасадорот на САД во Македонија, Мери Кејт Брнс, го најавија почетокот на обуката на војниците од првата пешадиска бригада стационирана во касраната Јане Сандански.

Во процесот на размислување на високите лидери каде најдобро да се ангажира американската бригада за поддршка на безбедносните сили за обука на војници од пет европски армии, не е изненадување што една од нив е токму македонската,подвлече во своето денешно обраќање амбасадорката Брнз.

Самиот избор на македонската армија помеѓу првите пет европски воени сили кои континуирано ќе имаат обуки под менторство на американската војска е потврда за укажаната доверба за нејизниот квалитет и ефикасност, која се покажа и во учеството во Авганистан…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles