2 C
New York
Sunday, November 28, 2021

Buy now

spot_img

Владата прогласи енергетска кризна состојба, но, граѓаните од ударот нема да се спасат, вели експертот Ѓорги Манасков.

Владата на денешната седница прогласи енергетска кризна состојба со што на компаниите увозници на струја ќе им овозможи стабилно и со субвенционирани цени да набават електрична енергија. На овој начин ќе се заштитат компаниите, но и граѓаните во критичен период да го надминат што поедноставно.

Сепак, според експретот по енергетика и  претседател на стопанската Комора за енергитка,Ѓорги Манасков ниту компаните ниту граѓаните од оваа криза целосно нема да се спасат.

Со оглед на сите околности, но и гаранциите на Владата останува убедувањето дека до Нова година граѓаните поголем ценовен струен удар нема да почуваствуваат ,но, потоа се е неизвесно. Се очекуваат покачувања на цените од 20 па дури до 50 проценти но доколку и тоа се случи според експретите се би завршило до април. Потоа, цената на струјата ќе се нормализира…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,032FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles