1.8 C
New York
Sunday, November 28, 2021

Buy now

spot_img

Инфлацијата и годинава ќе биде повисока од првобитното но останува контролирана изјави гувернерот на НБРМ Анита Ангеловска Бежовска

Инфлацијата за оваа гоина ќе биде нешто повисока од предвидената, па наместо прокетираните 2,4 таа ќе достигне до 3,1 процент, изјави гувернерот на НБРМ Анита Ангеловска Бежовска

„Засега не се очекуваат поизразени шокови, се очекува инфлацијата да остане во умерени рамки и нема потреба од инстантни реакции и мерки на Народната банка. Следната година инфлацијата ќе се стабилизира и проектираме стапка на инфлација во 2022 година од 2,4 проценти, а потоа постепено на околу 2 отсто на среден рок. Истовремено, не се очекуваат позначителни пренесени ефекти од моменталниот раст на цените, со оглед на оцените за умерено закрепнување на побарувачката. Под влијанието на пролонгираното траење на пандемијата, на меѓународните пазари и понатаму постои голема променливост на цените на примарните производи, а со тоа и неизвесност околу движењето на увозните цени, како на краток, така и на подолг рок, изјави Анита Ангеловска Бежовска – гувернер на НБРМ

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,032FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles