8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

На 90 % од пациентите во Штипско инфективно неопходна им е поддршка од кислород

На речиси 90 % од пациентите сместени на Инфективното одделение во Штип им е неопходна кислородна поддршка . Од вкупно 51 лице сместени таму,  дури 45 се на  оксигенска терапија, покажува последниот болнички извештај.

Голем број од пациентите уште при приемот доаѓаат во тешка здравствена состојба, со отежнато дишење и ниска сатурација, велат од Болницата за ТВ Стар.

Ова меѓу другото е причина и за големата смртност на пациентите. Речиис и да нема ден без починати на ова одделение. Синоќа, битката со болеста ја загуби 74-годишен пациент од Штип.

Во моментов, во општините од Регионот има 858 активни случаи на ковид 19. Високо на листата се Штип и Кочани, но зголемување на бројот има и во Свети Николе, Делчево и Пробиштип.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles