17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Бугарија: За справување со пандемијата побарана помош од ЕУ

Бугарското Министерство за здравство побарало активирање на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ за справување со Ковид-19, изјави  министерот за здравство Стојчо Кацаров. Согласно овој механизам Бугарија може да добие медицински кислород доколку се зголеми потрошувачката и доколку не може да го обезбеди од бугарските производствени капацитети, како и опрема за кислородно лекување, респиратори за инвазивна интервенција, кревети за реанимација за интензивните одделенија, монитори за пациенти, медицински професионалци кои помагаат во лекувањето на пациентите со Ковид-19.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles