15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Дополнителните субвенции, на Источниот регион веќе му донесоа странски инвеститори

Одлуката на Државата за дополнителни субвенции  на странските компании кои ќе инвестираат во Источниот регион, веќе ги донесе првите резултати. Според , дир. на Дирекцијата за ТИРЗ Јован Деспотовски, намерата за рамномерен економски развој, се реализира.

Резултатот од ова е најави за скорешно инвестирање во зоните Штип и Тетово. Вкупно, на двете локации ќе се инвестираат околу 40 милиони евра, со вработување на над 250 лица.

Влезот на странски пари во Општината и големување на бројот на вработени, е добредојдена вест за секоја локална власт:

Во ТИРЗ – Штип е со вкупна површина од 208 ХА. Во моментов таму работат три компании со околу 4.000 вработени.

Официјалните податоци велат дека 32 компании се сместени во индустриските зони низ државата. Во моментот, во компаниите во ТИРЗ ангажирани се нешто над 14.000 лица.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles