7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Донација противпожарно возило за Македонска Каменица, а штипските пожарникари имаат доволно кадар и пристојна опрема

Проектот Операција „Флоријан“ од Обединетото Кралство е донатор на противпожарно возило за Македонска Каменица. Возилото на пожарникарите од оваа општина им е исклучително драгоцено, бидејќи досега имаа

-Она што беше потврдено од Обединетото Кралство веќе се реализира. Возилото е на пат кон Македонија и истото се очекува да пристигне за ден-два. Се работи за донација од специјално противпожарно возило ,,Денис” кое ќе биде наменето за интервенции во урбана средина, со една цел, арсенал од дополнителна ПП опрема, истакнаа од ТППЕ М.Каменица.

Во меѓувреме, штипските пожарникари денес истакнаа дека противпожарната единица има доволен број луѓе и пристојна опрема за справување со пожарите.

Освен овие две , потенцијалите за гаснење пожар по летните непогоди ги зголемуваат и останатите  општини.

Без оглед на сите овие нови моменти во противпожарните капацитети за повеќето градоначалници, клучен предизвик е изгрдаба на стратегија за заедничко координирање на противпожарните единици во регионален центар.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles