15.3 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Кочани идната година ќе гради Дом за стари лица

Кочани идната година ќе гради дом за стари лица, проект кој одамна се споменува со оглед на катастрофалната состојба  и бројот на стари лица кои имаат потреба од грижа. 

Засега , функционален и единствен од ваков тип е Домот за стари лица во Берово, но неговиот капацитет е премал за потребите. 

Во меѓувреме, состојбата значително ќе ја подобри домот за стари во Пробиштип:

Сепак, состојбата можеше да биде далеку подобра, а овие лица да не бидат оставени на милост и немилост на животот, доколку во Штип се изградеше објектот кој веќе 6 години е во прва фаза на изградба, поради нецелосни градежни одобренија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles