17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Регулаторна дала насоки во децимали. Цената на водата во Делчево намалена, но сметките ќе останат исти.

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги дала насоки за намалување на цената на водата во Делчево, што Советот како препорака и ја усвои. Станува збор за повеќе од симболично намалување кое изнесува 0,03  денари :

Цената на водата за пиење за 2022 година во однос на 2021 година се намалува за 0,03 денари додека цената на канализацијата за 2022 година во однос на 2021 година се намалува за 1,8 денари. Намалувањето е утврдено по претходно донесената одлука за утврдување тарифа за снабдување со вода за пиење и на Одлуката за утврдување тарифа за собирање и одведување урбани отпадни води на Јавното комунално претпријатие „Брегалница“ за регулиран период 2022-2024 година, донесени од страна на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, истакна Стојковски.

За разлика од цената на водата, нешто почувствително е намалувањето на цената на отпадните води

Освен формално, ова покачување нема ниту психолошка вредност кај потрошувачите , но административно тоа мора да се примени.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles