3.6 C
New York
Sunday, December 5, 2021

Buy now

spot_img

ЈП од Регионот се во тешка финасиска хаварија. Должат милиони евра a некои немаат пари ниту за цевки.

Повеќето ЈП од источниот Регион се во тешка финасиска хаварија и ги живеат најтешките денови во работењето сите заедно по различни основи должат милиони евра и како ќе се извлечат од колапсот никој незнае.

Иако се претставуваше друга слика, најголем должник е најголемото претпријатие од Регионот штипски Исар.Таму долгот стигна до неверојатни 5  милиони евра и новото раководство е ставено пред свршен чин.

Втор голем должник е ЈП Комуналец од Свети Николе со долг од еден милион евра.

На списокот големи должници се и Јавните претпријатија од Солидарност од Виница и Плачковица од Карбинци

Иако овие и некои други ЈП од регионот имаат огормен финасиски товар снабдувањето со вода на граѓаните нема да дојде до прашање тврдат одгворните но, многу други значајни активности не доаѓаат во предвид бидејќи пари за тоа ќе нема уште долго. Единствен начин сериозно да им се помогне е Владата која најави отпис на некои камати и застарени долгови на ЈП.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,044FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles