14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Кризниот штаб без одлука за вакцинацијата на администрацијата, но Синдикатот останува на своето

Главниот кризен штаб денес не донесе одлука по предлогот на министерот Филипче со кој на администрацијата и се наложува поседување на вакцинален сертификат или задолжително ПЦР тестирање на секои три дена.

Мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка состојба во земјава како и за покачување на вакцинацијата во државата, го образложил министерот Венко Филипче предлогот на Комисијата за пред членовите на Комисијата.

Дали  мерките ќе се применуваат и од кога, е одлука која дефинитивно треба да се донесе утре на Седница на Влада.

Во меѓувреме, сидикатот категорично застана зад финасискиот  интегритетот на работниците.

Одлуката на Владата и Синдикатот наидоа на реакција и кај граѓаните кои во врска со овој најригорозен став се со следното мислење.

Оваа мерка не изненадува бидејќи таа е идентична со мерките кои се практикуваат во повеќе земји од соседтвото но и подалечно опкружување бидејќи светот води синхоронизирана борба против пандемијата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles