1.8 C
New York
Sunday, November 28, 2021

Buy now

spot_img

Синдикалистот Ралповски за наставниците бара плата од 37.000 денари

КСС е без дилеми и е со став, дека платата на наставниците треба да се покачи значително и таа да изнесува 37.000 денари, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, претседателот на Синдикатот Благоја Ралповски:

Ако еден наставник во основно образование, при основна плата со колективен договор додека беше 9.300, неговиот коефициент на сложеност е 2.503 и земал 20 илјади денари плата, сега доаѓаме до ситуација во која минималната плата треба да се поможи со тој коефициент и еден наставник да зема 37 илјади денари плата. тоа важи и за административните службеници и за вработените во јавните претпријатија и за акционерските друштва коишто ги формираше државата, а верувајте никаде по вертикала не се усогласени платите изјави Благоја Ралповски, прет. на КСС

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,032FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles