19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Црна Гора: Катастрофална социјално-економска состојба

Во 16 црногорски општини, од вкупно 24, има повеќе пензионери отколку вработени. Во осум општини невработените се побројни од вработените, додека во три општини – Рожаје, Плав и Гусиње има повеќе корисници на социјална помош отколку работници. Во четири општини просечната плата е помала од идниот минимум од 450 евра. Ова го покажуваат податоците на неколку државни институции  задолжени за следење на стандардот на населението.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles