15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Плаќањето на ПЦР тестовите ќе предизвика економски инфаркти , остануваат на своето и Синдикатот и Сојузот на стопански комори.

Сојузот на стопански комори и денес се категорични дека идејата на Синдикатот  фирмите да им ги  Плакаат ПЦР тестовите на работницте не е добра.  Оттаму сметаат дека  ке има гаснење на фирми  и нови  невработни на улица.

Во услови на инфлација , раст на цените на сите  суровини  и репроматеријали, стотици парафискални  давачкаи, даноци и слично, наметнувањето на нов трошок  за ПЦР тестовите   на фирмите само ке им ја докомплицира  и така тешката ситуација. Се работи за повекекратен трошок кој сигурно ке предизвика  тешки економски  последици, изјави Александра Андреева .

Од дуга страна, својата одлучност работниците да ги заштитата од големите трошоци   од Синдикатот  ја потврдија и  денес. 

Оваа засега крајни неизвесна пат ситуација  најверојатно ке биде разрешена  со наредната владина  седница   на која треба да се бира помегу помалку добра и помалку лоша одлука. И од Комората  и од Синдикатот предупредуват на  економски  инфаркти  со трајни  последици па оттука и тешката  владина задача  до која има сам уште неколку дена.      

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles