6.7 C
New York
Wednesday, December 1, 2021

Buy now

spot_img

По подолго, црната ковид серија во КБ – Штип прекината. Починати ноќеска нема

По подолг период, конечно црната ковид серија во клиничката болница во Штип е прекината. Починати пациенти ноќеска нема, а бројот на хоспитализирани е намалена.

Во моментов имаме вкупно 43-ца пациенти. 40 се на Инфективното одделение, а тројца на Кожното, информираат од Болницата.

Сепак, простор за опуштање нема, зашто процентот на оние кои се кислородна поддршка е исклучително голем. Дури 37 пациенти, зависат од окигенската терапија, што е речиси 93 % од вкупниот број на лица сместени на Инфективно.

На ниво на источен регион , регистрирани се 881 активен корона случај. Бројот на заболени се намалува во Штип и Кочани, но се зголемува во Берово, Делчево и Македонска Каменица.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,041FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles