14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Полицијата претпразнично предупредува: 500 евра казна за забава со петарди и затворски казни за забава со оружје.

Од 200 до 500 евра казна им се заканува  на сите кои  ке употребуваат петарди или друг експлозивена материјал, предупредуват од Министерствто за внатрешни работи.

Законот за прекршоци против јавниот ред и мир во член 31 предвидува глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска противвредност за оној кој неовластено пука од огнено оружје, употребува пиротехнички средства или сличен експлозивен или лесно запалив материјал, или на сличен начин го нарушува мирот и безбедноста на граѓаните, предупредуваат од полицијата.

 Една од најомилените празнични забави со петарди или друг  лесно запалив експлозивен  материјал  може да биде  многу опасна  за сите, особено за оние кои го активираат.

Поради ова и ризикот на опасност да биде пренесен и во училиштата, одговорните во нив уште отсега превземаат мерки за нивно внесување  во училишнит згради.

Сепак,  главниот ризик доага од употребата на огнено оружје и екслпозивен материјал кои  за празниците многу е веројатно дека ке ги има. Оваа опасност  не ја исклучуваат и од МВР  па уште отсега потсетуваа  дека во таков случај  последиците се  тешки.

Секој што неовластено изработува, држи, продава, набавува или врши размена со огнено оружје, муниција или експлозивни материи, ќе се казни со затвор од три до десет години,  цитираат делови од Кривичниот законик  од МВР.

Во овој контекст, МВР спроведува превентивна кампања  со цел  на граганите  да им се укаже на можните последици од употреба на оружје, експлозиви и пиротехника.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles