27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Матичните лекари не сакаат државата да ги поткупува. Бараат чесно покачување на капитацијата

Матичните лекари не сакаат државата да ги поткупува со еднократна помош од 30 денари, доколку од запишаните пациенти  над 70 % се вакцинирани.

Од Министерството бараат чесно покачување на капитацијата, како признание за нивниот труд во пандемијата, за лекувањето на болните од ковид и за тоа што се прв контакт на заболените пациенти.

На матичните лекари не им треба стимулација од 30 денари туку вреднување на трудот, вели Ненад Лазаров, претседател на Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти.

Конкретното барање на матичните лекари е капитациониот бод, од сегашните 63 да се покачи на 90 денари.

Матичните лекари во земјава во просек имаат меѓу 1.000 и 2.500 пациенти.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles