1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

ССМ: Протест за неработна недела

Сојузот на синдикатите на Македонија повикува и организира протест, со цел, како што велат, за заштита на економските и социјалните права на своите членови  и на сите работници од работниот однос. Протестот ќе започне на 12.12.2021 година во

Усвојување на измените и дополнувањата на Законот за работните односи, со кои се прогласува недела за ден на одмор, измена и дополнување на Законот за минимална плата со која ќе се спречи минималната плата да изнесува под 60 отсто од просечната плата, односно таа да се зголеми најмалку на 18.000 денари и потпишување на Општиот колективен договор за јавен сектор, како и потпишување на Општ колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles