14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Заразен ентерит кај телињата

На млада возраст, телињата често можат да се разболат. Во некои случаи, постојат епидемии, во други – еднократни болести. Една од почестите заразни болеси која с ејавува кај телињата е заразен ентероколит.

Смртноста при појава на оваа болест е и до 50 %, поради што мора да се обрати поголемо внимание з апревенцијата и заштитата.

Болестите на телињата предизвикуваат штета за економијата. Едно болно животно може да умре, да се развие неправилно, патологиите да бидат возможни во иднина – сето тоа е непожелно за луѓето кои одгледуваат крави и бикови за да добијат месо и млеко. Оттука, следењето на препораките на ветеринарите е предуслов за здрави животни и економски развој.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles