27.9 C
New York
Saturday, August 20, 2022

Buy now

spot_img

Кина донира 25.000 евра за Дневниот центар за лица со попреченост во Берово

Амбасадата Кина во Македонија донира 1,5 мил. денари или околу 25.000 евра за зајакнување на услугите на Дневниот центар за деца и лица со попреченост во Берово.

Донацијата ќе биде искористена за опремување и помали реконструктивни зафати во просториите на дневниот центар. Предвидено е да се опремат, кабинет за физикална и хидро-терапија, како и сензорна соба наменета за деца и лица со аутистичен спектар на нарушувања.

Дневниот центар веќе располага со потребниот стручен кадар вклучувајќи специјализиран кинезитерапевт, специјален едукатор/ рехабилитато,социјален работник, физиотерапевт и медицински сестри.

Во евиденцијата на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа – Берово фигурираат околу 300 деца и лица со различен тип на попреченост.

Донацијата од Кина беше повод за посета на Домот во Берово од страна на министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска ,  сопругата на претседателот на Република Северна Македонија Елизабета Ѓоргиевска и амбасадорот на НР Кина, Жанг Зуо.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles