30.2 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Иницијатива, како заспаната убавица Плачковица да се разбуди

Плачковица е запоставена, а нејзините природни потенцијали и убавини неискористени. Четирите општини: Штип, Радовиш, Конче и Карбинци треба да бидат покреативни, агилни и упорни, ова природно богатство да биде искористено.

На оваа тема денеска во Штип се оддржа првиот состанок на преставници од  Локалната акциона група, претставници од споменатите четири општини и Мрежата за локалнен развој на Македонија. Засега, фокусот на ЛАГ е насочен кон економско заживување на Плачковичко-Лакавичкиот регион.

Освен планови за будење на Плачковица има и пари, потврдија од Мрежата за рурален развој на Македонија.

За Штип дилеми нема, бидејќи Плачковица  нуди огромни можности во делот на спортско рекреативни, здравствени и друг вид активности, но нуди и реализација на економски интереси.

Во оваа иницијатиива во плаен е вклучување и на канцеларијата на УСАИД за Македонија. Од нив изразија подготвеност за финансирање на најдобрите издржани програми и проекти.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles